A+    A-

Produkty regionalne

Lista produktów regionalnych objętych programem "Przy Małopolskim Stole"

Karp Królewski
Walory smakowe karpia pochodzącego z Zatora cenione były już przez królów polskich w średniowieczu, dlatego też karp z tutejszych stawów nazywany jest królewskim.
Również współcześnie potrawy z karpia zatorskiego cieszą się uznaniem smakoszy, co potwierdzają nagrody zdobywane w licznych konkursach.
Na początku 2007 roku karp zatorski został wpisany przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na Listę Produktów Tradycyjnych.
WĘDLINY Z PODSTOLIC
Tradycyjna kiełbasa wiejska z Podstolic poza specyficznym smakiem i zapachem uzyskiwanym dzięki umiejętnemu wędzeniu, wyróżnia się do dziś charakterystyczną galaretką.
SUSKI MIÓD SPADZIOWY
Sucha Beskidzka położona jest w okolicy Babiogórskiego Parku Narodowego i jego otuliny, gdzie brak jest przemysłu ciężkiego oraz uczęszczanych dróg przelotowych.
Obwarzanek Krakowski
„Obwarzanek krakowski” to wypiek przypominający pierścień, ma kształt owalny, z otworem w środku - rzadziej przybiera formę regularnego koła.
Kręciołki
ardzo cienkie i suche placuszki posypane kminkiem, zwinięte w walec.
Kiełbasa Lisiecka
„Kiełbasa lisiecka” jest wytwarzana wyłącznie z mięsa wieprzowego, przy czym 85 % mięsa pozyskiwane jest z szynki.
Karp Zatorski
„Karp zatorski” (Cyprinus carpio) jest hybrydą powstania w wyniku krzyżowania czystej linii karpia zatorskiego z czystymi liniami: węgierską, jugosłowiańska, gołyską i izraelską.
JARZĘBIAK IZDEBNICKI
Izdebnik to wieś na Pogórzu Wielickim, otoczona lasami, leżąca w żyznej dolinie potoku Skotnica, założona na przełomie XIII i XIV wieku.
Jagnięcina podhalańska
Wędrujące po tatrzańskich i karpackich halach stada owiec są rzeczywistą ikoną i prawdziwym skarbem południowej Małopolski. I nie ma już obaw, aby te wełniste gromady zniknęły z tutejszych krajobrazów.
JAGNIĘCINA JURAJSKA
Owca olkuska jest rodzimą odmianą owcy długowełnistej, wytworzoną w okresie międzywojennym na terenie dawnego powiatu olkuskiego
Jabłka Łąckie
Wyrazisty smak i zapach „jabłka łąckie” zawdzięczają mikroklimatowi Kotliny Łąckiej.
Fasola Piękny Jaś
Pod nazwą „fasola Piękny Jaś z Doliny Dunajca”/„fasola z Doliny Dunajca” mogą być sprzedawane jedynie suche nasiona fasoli przeznaczone do spożycia przez ludzi.
Chleb Prądnicki
„Chleb prądnicki” jest chlebem ciemnym, wytwarzanym na zakwasie żytnim. Wypiekany jest w dwóch kształtach: owalnym i okrągłym.
Śliwowica żmiącka
To doskonała wódka destylowana ze śliwek w Żmiącej, jednej z miejscowości na terenie gminy Laskowa, w zakresie i ilości niedużej, niemasowej, by tak rzec, czyli jest to produkt „elitarny”. I chociaż o śliwowicy żmiąckiej słyszało niewielu, w niczym nie ustępuje ona łąckiej, ba – jest nawet wykwintniejsza, bo bardziej łagodna i aromatyczna – po prostu jedyna w swoim rodzaju.
Suska sechlońska
„Suski sechlońskie” to śliwki z pestkami poddane procesowi podsuszania i podwędzania. W smaku „suska” jest lekko słodka z wyczuwalnym posmakiem i aromatem wędzenia. Specyficzna metoda jej produkcji w połączeniu z umiejętnościami miejscowych rolników, była podstawą do wykształcenia się renomy tego produktu. Nazwa „suska sechlońska” wywodzi się z miejscowej gwary. „Suska” oznacza suszkę, czyli podsuszoną i podwędzoną śliwkę, zaś „sechlońska” pochodzi od nazwy miejscowości Sechna w gminie Laskowa.
Susorki iwkowskie
Susorki iwkowskie to mieszanka owoców (śliwki, jabłka, gruszki ) podsuszanych i podwędzanych metodą tradycyjną. Proces produkcji związany jest z użyciem tradycyjnej, dwukondygnacyjnej suszarni opalanej sezonowanym suchym drewnem liściastym, głównie bukiem, dębem, grabem oraz drewnem drzew owocowych.
REDYKOŁKA
"Młodsza siostra" oscypka, wpisana na „Listę Produktów Tradycyjnych” prowadzoną przez Ministerstwo Rolnictwa, zarejestrowana w Urzędzie Patentowym, już świeci pełnym blaskiem. 1 grudnia 2009 r., na mocy Rozporządzenia Komisji Europejskiej (WE), nr 1176/2009, opublikowanego w „Dzienniku Urzędowym UE, otrzymała certyfikat „Chronionej Nazwy Pochodzenia (ChNP).
OSCYPEK
Oscypek jest bardzo starym wyrobem pasterzy wołoskich, wypasających owce na górskich polanach. Przywędrował na Podhale wraz z pasterską kulturą wołoską, jej sposobem organizacji wypasów, prowadzenia bacówki i przerabiania mleka. Wyrabiany od wieków ręcznie w pasterskim szałasie, na hali, podczas letniego wypasu owiec.
BRYNDZA PODHALAŃSKA
Nazwa bryndza, z języka rumuńskiego brinze, pochodzi od pasterzy wołoskich, wypasających owce na polanach górskich. Jej wytwarzanie było związane z wędrówkami plemion wołoskich, które dotarły do Polski wzdłuż łuku Karpat. Ponieważ fala osadnictwa wołoskiego dotyczyła całych Karpat Zachodnich, kultura pasterska - w tym wyrób serów - był zapewne taki sam na całym tym terenie, z drobnymi lokalnymi modyfikacjami.
VizMedia - Systemy Informatyczne


Musisz być zalogowany, żeby dodawać komentarze

Kalendarium

Newsletter
Chcesz otrzymywać informacje o nowościach w naszym projekcie ? Wpisz swój adres e-mail! (Zapisanie się do newslettera ozngacza akceptację regulaminu)


Wyślij

Statystyka
Ilość unikalnych odwiedzin: 52346

Archiwum
wait ...